Шановні учасники Програми імені Фулбрайта! Звертаємо вашу увагу на те, що обмеження в перетині кордону на виїзд з України окремим категоріям громадян на період правового режиму воєнного стану, конкретні обставини та умови перетинання кордонів, доступність та перелік консульських послуг, а також способи та організація роботи американських навчальних закладів, ситуація у сфері охорони здоров’я, можуть впливати на вашу можливість подорожувати до США та брати участь у Програмі.
Стажування з викладання української мови (асистенція американським викладачам) в університетах/коледжах США тривалістю дев’ять місяців. У конкурсі можуть брати участь викладачі-початківці та молоді фахівці віком до 35 років, які спеціалізуються з лінгвістики, української літератури, перекладацьких студій, комунікацій, журналістики, американських студій, викладання англійської мови. Кандидати повинні мати диплом магістра або бакалавра на час призначення стипендії (липень 2026 року).
FLTA Program – Програма для енергійних освітян-початківців, зрілих у судженнях, надійних, із належним рівнем професійності; спроможних успішно виконувати функції й викладача, й асистента; легко вживатися в студентську атмосферу з проживанням у гуртожитках включно, рівно ж як і гідно входити в коло викладачів та співробітників гостьової інституції.
Вимоги до кандидатів:
- мати українське громадянство та проживати в Україні на час проведення конкурсу (упродовж усіх етапів конкурсного добору й до моменту прийняття та остаточного ухвалення рішення щодо участі в Програмі); * Звертаємо вашу увагу на те, що українське громадянство та проживання в Україні на час проведення конкурсу залишається однією з важливих умов участі в Програмі. Водночас, з огляду на те, що багато потенційних кандидатів нині перебувають за межами України, Офіс Фулбрайта прийматиме документи від громадян України, які після 24 лютого 2022 року змушені були покинути країну через війну.
- мати щонайменше диплом бакалавра на час призначення стипендії – липень 2026 року;
- на високому рівні знати англійську мову;
- повернутися в Україну на 2 роки після завершення терміну гранту відповідно до вимог візи J-1, що її отримують учасники програм обмінів;
- закордонний паспорт, дійсний до 31 грудня 2028 року.
* Не можуть брати участь у конкурсі працівники (та їх найближчі родичі: чоловіки/дружини, діти, сестри, брати, батьки та інш.) Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні та урядових агенцій США, що входять до дипломатичної місії США в Україні; Програми імені Фулбрайта в Україні та інших організацій, програм навчання та обмінів, що фінансовані Державним Департаментом США. Ця заборона втрачає чинність через рік після завершення строку служби або роботи за контрактом у зазначених установах та організаціях.
** Не можуть брати участь у конкурсі особи, які мають громадянство США, а також особи, які мають дозвіл на постійне проживання в США. Важливо! Офіс Програми імені Фулбрайта не прийматиме документи від конкурсантів, які перебувають в США тимчасово впродовж терміну дев’ять місяців і більше протягом року за програмами гуманітарної допомоги (United for Ukraine, інш.) або знаходяться у США без візи та статусу тимчасового перебування (Humanitarial Parol).
*** Не можуть брати участь у конкурсі студенти, які навчаються в американських університетах на час проведення конкурсу.
****Не можуть брати участь у конкурсі особи, які проживали за кордоном щонайменше п’ять років поспіль упродовж шестирічного періоду, що передує даті подання заявки. Тривалість перебування за кордоном, що становить дев’ять місяців і більше протягом календарного року, вважається повним роком проживання за кордоном.
*** Ті, хто раніше отримували візу категорії J-1 та J-2, можуть подаватись на Програму не раніше 2-х років після повернення в Україну. Ця вимога не стосується певних учасників програм обмінів категорії J-1, на яких не поширюється вимога про дворічне перебування в країні свого проживання, наприклад, програми Summer Work and Travel (див. коментар до візи).
Умови гранту:
Програма розпочинається влітку 2026 року з обов’язкової тижневої ознайомчої онлайн-сесії та триває 9 місяців; у серпні-вересні учасники програми їдуть на стажування до гостьових інституцій; програма не передбачає отримання ступеня після її завершення.
Коло обов’язків учасників Програми включає викладання та асистування у викладанні української мови – 20 годин на тиждень; вивчення принаймні двох дисциплін у кожному семестрі, одна з яких американістика; позауніверситетське спілкування з місцевою громадою: організація й проведення культурно-освітніх подій, зустрічей, мовних клубів тощо.
Після першого семестру стипендіати з країн-учасниць Програми – орієнтовно 400 осіб – зустрінуться на підсумковій конференції, аби поділитися своїми напрацюваннями й обговорити успішні викладацькі практики.
Учасники Програми отримують:
- щомісячну стипендію;
- медичне страхування;
- квиток в обидва боки.
Програма не передбачає перебування членів родин разом зі стипендіатами у США.
Документи на конкурс та вимоги до їх оформлення:
Просимо уважно ознайомитись: Інструкції до заповнення анкети
- онлайнова анкета розміщена за адресою https://Apply.IIe.org/flta2026
- три рекомендаційні листи: онлайн – форми, які заповнюють англійською мовою зареєстровані рекомендодавці в анкеті відповідно до інструкцій;
- копії наявних академічних документів, завірені установою, що їх видала, з офіційним перекладом англійською мовою (виконаним у бюро перекладів або у відділі міжнародних зв’язків): дипломи про вищу освіту й додатки до них; дипломи про присудження наукового ступеня; копії всіх сторінок залікової книжки для студентів старших курсів, які не отримали диплому на момент подання на конкурс, до 6 липня 2025 року;
- на першому етапі конкурсу, до 6 липня 2025 року, копії документів подають українською мовою або мовою оригіналу. Завіряти копії не потрібно. Скановані документи необхідно завантажити в онлайнову анкету.
- обов’язкова додаткова форма: Згода на обробку персональних даних
- Виповнюється українською мовою. Заповнену й завірену особистим підписом форму із зазначенням дати заповнення потрібно надіслати на електронну адресу: [email protected].
- результати складання іспитів TOEFL або IELTS (за наявності);
- результати відповідних мовних іспитів мають бути такими: paper based TOEFL – 550 балів; CBT TOEFL – 213; iBT – 79-80 балів; International English Language System Testing – 6.0
Критерії добору кандидатів на участь у Програмі:
- чітке розуміння цілей Програми;
- добра обізнаність зі станом справ в Україні, її історією та культурою; бажання й уміння гідно представляти Україну американській спільноті;
- правдиве зацікавлення американською культурою та відкритість до її пізнання;
- готовність проживати на кампусі, співпрацювати з американськими студентами й викладачами, а також із місцевою громадою в цілому;
- здатність мислити стратегічно: усвідомлення значущости фулбрайтівського досвіду та бачення шляхів його застосування та поширення в Україні.
Конкурсний добір здійснюється в Україні та передбачає такі етапи:
- перевірка наявності повного комплекту документів та відповідності заявників вимогам конкурсу (липень 2025 року)
- рецензування робіт американськими та українськими фахівцями, визначення півфіналістів (липень — серпень 2025 року)
- співбесіда англійською мовою з півфіналістами; визначення рекомендованих кандидатів на участь у Програмі американо-українською комісією (вересень 2025 року)
- складання комп’ютерного тесту TOEFL iBT виключно фіналістами Програми (жовтень —листопад 2025 року)
- затвердження стипендіатів та визначення університетів для фіналістів Програми (березень — червень 2026)
- початок стажування (липень — вересень 2026 року).
Онлайнову анкету потрібно заповнити
до 6 липня 2025 року, до 24:00 (за українським часом).
вул. Еспланадна, 20, кiмн. 904, Київ 01001