20 травня 2020, 18.00
Онлайн-семінар «УКРАЇНЦІ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ: МІТИ ТА РЕАЛЬНІСТЬ» у рамках проєкту «Ціна миру»
УЧАСНИКИ:
Марта КОЛОМИЄЦЬ — директорка Програми імені Фулбрайта в Україні, Institute of International Education (IIE). Членкиня Правління «Українського жіночого фонду», заслужена журналістка України. Працювала у «The Ukrainian Weekly» та інформаційному агентстві «Associated Press». Співробітниця низки програм з культури, освіти, реформ місцевого самоврядування, боротьби з корупцією та розвитку громадянського суспільства, що фінансувалися урядом США. Була співпродюсеркою фільму про життя патріарха Йосипа Сліпого.
Роман СЕРБИН (нар. 1939) — канадський історик і політолог українського походження, доктор історичних наук, професор, дійсний член Української вільної академії наук і Наукового товариства імені Шевченка.
Першим впровадив в українську історичну науку поняття ґеноциду українців за зародковими тезами Рафаєля Лемкіна․ Фахівець з історії голоду 1921-1923 років в УСРР та Голодомору тридцятих років, вивчав життя і творчість С. Подолинського, історію суспільно-політичної думки та українсько-єврейських взаємин 19-20 ст., національного питання в СРСР. 1983 організував першу міжнародну конференцію на тему Великого голоду в Україні 1932-33. Редактор щопіврічного наукового часопису «Holodomor Studies» (2009-2011).
Юрій ШАПОВАЛ (нар. 1953) — доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. Лауреат премії імені Миколи Костомарова НАН України, лауреат премії Служби безпеки України, лауреат премії Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів (США), лауреат Всеукраїнського щорічного конкурсу засобів масової інформації «Золоте перо» – найвища нагорода в галузі журналістики, лауреат премії журналу «Сучасність» та Ліги українських меценатів, лауреат премії імені Івана Франка у галузі інформаційної діяльності.
Наукові інтереси лежать у сфері політичної історії XX-ХХІ ст., історії комуністичного терору і комуністичної спецслужби в Україні та в СРСР, історії голоду 1932-33 років в Україні, етнополітології, історичної персоналістики, політики історичної пам’яті, джерелознавства. В коло інтересів входить також історія Другої світової війни, історія польсько-українських і єврейсько-українських взаємин. Одним із перших в Україні розпочав вивчення і публікацію раніше засекречених документів з архівів ЧК-ҐПУ-НКВД-КҐБ і з архіву Компартії України.
МОДЕРАТОР
Олександр ЛИСЕНКО (нар.1955) — доктор історичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії НАН України. Дослідник історії України періоду Другої світової війни, національно-визвольного руху, релігії і церкви, соціальної історії, воєнної антропології, історіософії.
ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:
- Україна до 1939.
- 1939–1941: Початок ВОВ (Великої Окупаційної Війни) в союзі з Гітлером.
- 1941–1945: друга фаза ВОВ у 3х етапах: відступ, відвоювання, завоювання.
- Україна, Росія & Європа після перемоги над Німеччиною і державами Осі.
- Міти Другої Світової, або Великої Окупаційної Війни.