Програма iменi Фулбрайта в Українi
Представництво Інституту Міжнародної Освіти
The Power of International Education
Програма iменi Фулбрайта в Українi
Представництво Інституту Міжнародної Освіти
home

Онлайн-семінар «РАДЯНСЬКІ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНІ, В’ЯЗНІ НАЦИСТСЬКИХ КОНЦТАБОРІВ, ОСТАРБАЙТЕРИ. ЩО НАМ ВІДОМО І ЧОМУ МИ ТАК МАЛО ПРО НИХ ЗНАЄМО?»

1 липня 2020, 19.00

Чому важливо говорити про жертв війни, а не лише про її героїв? Відповідь на це питання буде представлена на прикладі історії полонених червоноармійців, робітників з України, примусово вивезених на роботу до нацистської Німеччини, та їхніх драматичних біографій. Упродовж Другої світової війні ці люди були ще й потенційними в’язнями нацистських концтаборів, куди їх могли запроторити за будь-який непослух. А у повоєнний час, після повернення до радянської України, вони жили з тавром «зрадника батьківщини» і до 1993 року перебували на обліку КДБ. Сьогодні, коли відбулася правова і соціальна реабілітація цих категорій жертв нацизму, відкрилися архіви, але ми так і не маємо відповіді на питання, скільки ж серед них було українців? Усі ці полонені й цивільні робітники в офіційних документах числилися з прийменником «радянські», «російські». Тому ціна війни, ціна миру, яку заплатила Україна у Другій світовій війні, до цього часу не відома.

Доповідачка
Тетяна ПАСТУШЕНКО – старша наукова співробітниця Інституту історії України НАН України, кандидатка історичних наук. Працює у відділі історії України періоду Другої світової війни. У 1989-2004 працювала у Національному музеї історії Великої вітчизняної війни 1941-1945 (зараз музей історії України періоду Другої світової війни). Авторка двох монографій: «“В’їзд репатріантів до Києва заборонено”… : повоєнне життя колишніх остарбайтерів та військовополонених в Україні» (Київ, 2011) та «Остарбайтери з Київщини: вербування, примусова праця, репатріація. 1942-1953» (Київ, 2009).

Модераторка
Оксана КІСЬ – докторка історичних наук, в.о. завідувача відділу соціальної антропології та старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАН України. Авторка монографій «Жінка в традиційній українській культурі другої половини ХІХ – початку ХХ ст.» (2008; 2012) та «Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти» (2017). З 2010 р. очолює Українську Асоціацію Дослідників Жіночої Історії. Співзасновниця та членкиня правління Української асоціації усної історії. Головна редакторка сайту «Україна Модерна» і членкиня редакційної колегії міжнародного наукового щорічника «Aspasia: The International Yearbook of Central, Eastern, and Southeastern European Women’s and Gender History».

Перейти до всіх новин